1. Strona główna
  2. Blog
  3. Sklep spożywczy online. Czy e-zakupy są opłacalne?

Sklep spożywczy online. Czy e-zakupy są opłacalne?

Krzysztof | 25 lutego 2020
Sklep spożywczy online. Czy e-zakupy są opłacalne?

Jeśli myślisz o zakupach, pewnie coraz rzadziej masz przed oczami obraz kilometrowej kolejki do kasy i męczących poszukiwań wybranego produktu. Nic dziwnego. Kupowanie online to już dla wielu Polaków chleb powszedni. W sieci wybieramy już prawie wszystko. Aż wreszcie przyszła pora na artykuły spożywcze. Czy jest to opłacalne?

Pamiętasz pewnie zakupy jeszcze kilka lat temu. Wielogodzinna wyprawa, sporo stresu i mocno wyszczuplony portfel. Przeglądając rachunek po odejściu od kasy, pewnie nieraz zastanawiałeś się, jak to możliwe, że wydałeś aż tyle pieniędzy! Długo nie mogłeś odcierpieć. Na długo wyleczyłeś się od zakupów spożywczych, które nie tylko zerowały nasze konto bankowe, ale również zapychały bagażnik samochodu.

Zakupy przez internet – najpopularniejsze sklepy

Na szczęście rozwój technologiczny sprawił, że dzisiaj możemy już się z tego śmiać… klikając myszką w wybrane produkty. Sklepy spożywcze zaczęły wsłuchiwać się w potrzeby swoich klientów, oferując możliwość zakupów on-line. Dzisiaj do najpopularniejszych okazji wśród kupujących jedzenie przez internet należą:

  • Kupony Tesco – obniżają one ceny zwłaszcza pierwszych zakupów, ale nieraz trafiają się zniżki i na kolejne zamówienia,
  • Kody rabatowe Frisco – dzięki nim zaoszczędzisz na pierwszym zamówieniu, kosztach dostawy lub produktach z określonej kategorii,
  • Kod rabatowy Auchan Direct – to najprostszy sposób, aby za dostawę zakupów spożywczych do domu nie płacić ani grosza, a czasem i obniżyć wartość koszyka o 10%,
  • Promocje Carrefour – teraz wybierając Zakupy Codzienne, również wykorzystasz kod rabatowy, ale oprócz tego masz do dyspozycji zniżki na wybrany asortyment.

Od wielu lat zamawiamy pizzę czy burgery przez Internet, więc dlaczego mielibyśmy się bać większych zakupów spożywczych? Coraz więcej Polaków zaczyna się przekonywać do tego rozwiązania.

Sklep spożywczy online = wygoda

Siedzisz przed komputer i za pomocą kilku kliknięć myszki składasz zamówienie na jajka, makarony, ryż czy wielkie butle z wodą. Kiedyś – nie do pomyślenia. Dzisiaj – standard. Pewnie często spotykasz na drodze samochody, które mkną do klientów z zakupami, dbając o bezpieczeństwo produktów. Jeśli przyjdzie coś potłuczone czy pobite – nie ma żadnych problemów z reklamacją i zwrotem. Wygodne jest nie tylko samo zamawianie, ale przede wszystkich porównywanie ofert wielu sklepów. Dzięki temu wiemy, na które produkty są akurat promocje. W efekcie zakupy są dużo tańsze niż u konkurencji. Warto śledzić wszelkie dostępne kupony rabatowe i gratisy, których jest pełno w sieci.

zakupy spożywcze online

Nawet dogłębne analizy cen produktów i tak zabiera nam mniej czasu niż czekanie w kolejce i szukanie towaru na sklepowych półkach. Ceneo.pl podało, że Polacy każdego roku spędzają aż… 5,5 mld godzin (!) na stacjonarne zakupy w supermarketach. Te przerażające statystyki oczywiście cały czas ewoluują ku lepszemu. Stajemy się – w pozytywnym tego słowa znaczenia – bardziej wygodni. Nie tracimy czasu, kiedy nie musimy tego robić. Dlatego sklepy spożywcze online przeżywają prawdziwe oblężenie. Zaczynamy się do nich przekonywać. Jeśli pierwszy raz w ten sposób zamówisz jedzenie – nie wrócisz do klasycznego marketu. Gwarantujemy. Jeśli przynajmniej raz nie będziesz musiał dźwigać ciężkich zakupów na 5 czy 10 piętro – poczujesz różnicę.

Jedzenie w e-sklepie a oszczędność

Poza kodami rabatowymi i atrakcyjnymi promocjami, jest wiele nieoczywistych oszczędności, na które możesz nie wpaść. Pomijając kwestię czasu (czas to pieniądz!), nie możemy zapomnieć o kosztach podróży. Póki jeszcze nie wlewamy do baku wody, a samochód nie jeździ na powietrze – tankowanie na stacji paliw jest dość kosztowne. Nawet jeśli do supermarketu nie mamy zbyt daleko, to zakupy – zwłaszcza w dużym mieście – wiążą się z korkami. Jeśli zdecydujesz się na jazdę autobusem czy tramwajem, w pakiecie dostajesz tłok oraz… cenę biletu.

Ponadto, w sklepie spożywczym bardzo często ulegasz impulsom. Przestajesz logicznie myśleć, kiedy pani hostessa zachęca do darmowej konsumpcji, a wokół ciebie jest mnóstwo dodatkowych bodźców, które zachęcają do zakupu i skorzystania z atrakcyjnych promocji. Lista zakupów, którą tak skrupulatnie tworzyliśmy w domu – nagle przestaje istnieć. Odchodzisz od kasy ze stertą niepotrzebnych produktów i… wyrzutami sumienia. Znasz ten scenariusz dobrze, prawda? My też.

Dlatego zachęcamy do zakupów w sieci. Przed komputerem – w wygodnej pozycji – jesteśmy bardziej krytyczni i analityczni. Mamy przed sobą otwartych kilka zakładek ze sklepami spożywczymi i porównujemy. Możemy – w razie potrzeby – sprawdzić, czy nie mamy już produktu w kuchennej szafce. W sklepie nie mamy takiej możliwości, a pamięć czasem zawodzi.