1. Strona główna
  2. Blog
  3. Jaka odzież i buty do biegania na jesień?

Jaka odzież i buty do biegania na jesień?

Krzysztof | 12 listopada 2019
Jaka odzież i buty do biegania na jesień?

Jak się ubrać, żeby być przygotowanym na sezon jesienny? Buty do biegania i odzież mają nas uchronić przed przeziębieniem i przegrzaniem. W wyposażeniu biegacza nie może zabraknąć też przydatnych gadżetów! Gdzie je kupić, by na nich zaoszczędzić?

Buty do biegania, spodenki, koszulki, skarpetki, etui na telefon... Tak wygląda podstawowe wyposażenie każdego biegacza, który na poważnie zaczyna bawić się w ten sport. Oczywiście zanim złapiesz bakcyla, minie trochę czasu, więc na początku nie polecamy inwestować w najdroższe modele obuwia do biegania czy odzieży. Sprawdź, czy ci się spodoba. Działaj krok po kroku. Stopniowo oswoisz organizm z większym wysiłkiem, a później zaczniesz kupować kolejne produkty, które zwiększają komfort biegania. Nagle dostrzeżesz potrzebę zakupów w specjalistycznym sklepie dla biegaczy, gdzie otrzymasz pomoc fachowców i prawdziwych pasjonatów. 

Odzież do biegania na jesień – na co zwrócić uwagę?

Obecnie pogoda jest idealna do biegania, ale taka sielanka nie będzie trwała wiecznie. Temperatury zaczną przypominać bardziej zimowe niż jesienne, wtedy warto założyć dodatkową warstwę, nie zapominając o innych gadżetach (w tym nawet o czapce!). Z jednej strony ma być komfort (to rozumiemy!), a z drugiej zdrowy rozsądek. Utrzymywanie temperatury ciała na odpowiednim poziomie to priorytet. Chyba nie chcesz stracić kilku dni przez brawurę? Tak myśleliśmy. 

W takim razie polecamy kurtkę z poliestru. Kurtka brzmi groźnie, ale w tym przypadku tak nie jest. Jest ona lekka i odprowadza nadmiar wilgoci. Stanowi zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż bawełna, która sporo waży (zwłaszcza w deszczowe dni, kiedy nasiąknie) i dłużej schnie. Bawełnianej kurtce, bluzie czy koszulce mówimy NIE! Pamiętaj, że odzież do biegania musi oddychać. Jeśli biegasz jesienią i zimą, kiedy dni są coraz krótsze i szybciej zaczyna robić się ciemno, zainwestuj również w materiały odblaskowe. 

jaka odzież do biegania

Kluczowe jest jednak elastyczne dopasowywanie ubioru do pogody, aby się nie przegrzać, nie przeziębić, nie spocić, nie zmarznąć, nie zmoczyć (deszcz robi swoje). Jeśli biegasz rano i biegasz długo, to pamiętaj, że temperatury rano rosną najszybciej. Nie ubieraj się zbyt ciepło, nawet mimo zerknięcia na termometr. Wbrew pozorom przymrozek można pokonać za pomocą... cienkich legginsów, odpowiedniej bluzy i bielizny, czyli zestawu jesiennego sportowca.

Jakie buty do biegania na jesień?

Jeśli pogoda jest dobra (czytaj: nie pada deszcz/śnieg/grad), to nie musisz inwestować w nowe buty do biegania. Z czasem jednak aura zacznie być coraz mniej sprzyjająca, a wtedy los się może odmienić. Lepiej nie ryzykować kontuzji. Więc jeśli zamierzasz biegać również zimą, to warto - także ze względów oszczędnościowych – już teraz zaopatrzyć się w nowy model, który świetnie poradzi sobie na śliskim asfalcie czy w lesie. 

Buty terenowe zdają egzamin w najbardziej wymagających warunkach, również w górach. To kolejny z etapów biegowego wtajemniczenia. Im trudniejszy trening, tym łatwiejszy egzamin. Właśnie bieganie jesienią i zimą daje najwięcej organizmowi, więc zacznij się rozglądać za promocjami w sklepach sportowych, jak choćby w Sklepie Biegacza, gdzie co tydzień możesz liczyć na konkretną wyprzedaż.