1. Strona główna
  2. Blog
  3. Jak motywować się do nauki języków obcych?

Jak motywować się do nauki języków obcych?

Barbara | 9 sierpnia 2021
Jak motywować się do nauki języków obcych?

Sposobów na ciekawą naukę jest wiele, jednak ważne jest, żeby utrzymać motywację do chęci poznawania nowego języka. Co można zrobić, aby w ciekawy sposób uczyć się np. nowego słownictwa?

Z wiekiem coraz bardziej możemy docenić umiejętność porozumiewania się w innych językach obcych. Niektórym nauka przychodzi łatwiej, innym trudniej, jednak z odpowiednią motywacją oraz sposobem przyswajania wiedzy, wielu z nas jest w stanie opanować porozumiewanie się w języku angielskim, niemieckim, hiszpańskim, czy włoskim. Możliwości jest naprawdę wiele, co sprawia, że każdy może dostosować naukę do potrzeb, jakie ma w danym momencie. Jak utrzymać motywację do nauki i jak uczyć się w ciekawy sposób języka obcego w wolnym czasie?

Zrozumienie podstaw językowych

Pierwszym podstawowym krokiem, który musimy wykonać, chcąc rozpocząć swoją przygodę z nauką języka, jest uczęszczanie na specjalny kurs. Będziemy się mogli nauczyć bazowych rzeczy, często ze sprawdzonych źródeł, które pomogły innym osobom osiągnąć poziom, o którym my aktualnie marzymy. Nie wszyscy z nas mają jednak czas w tygodniu, aby dojeżdżać do szkoły językowej w mieście czy też nie każdego z nas stać na dodatkowe lekcje z lektorem w domu.

Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z naszych planów. Na pomoc mogą nam przyjść kursy znajdujące się na stronie Udemy. W zależności od poziomu, jaki chcemy zdobyć i jaki sami osiągnęliśmy, możemy dobrać odpowiednia do tego wersję. Co ciekawe, kursy na tej stronie oferują również lekcje, na których nauczymy się specjalistycznego słownictwa, wymaganego np. w branży IT. Dzięki kodom rabatowym do kursów Udemy możliwe będzie dodatkowe zaoszczędzenia na wybranych planach nauczania.

Oglądanie filmów i seriali w ich oryginalnym języku

Jeżeli osiągniemy już pewne podstawy języka, pozwoli to nam na powolne przyswajanie języka np. z serialów telewizyjnych. Oglądanie filmów i programów czy też słuchanie radia w języku, którego aktualnie się uczymy, może nam znacznie pomóc w szybszym poznawaniu słownictwa, całych fraz i slangu używanych w konkretnych sytuacjach, których normalnie ciężko by nam się było nauczyć z książek. Dodatkowym atutem, jest możliwość posłuchania oryginalnego głosu aktorów czy też żartów, które po tłumaczeniu na język polski nie będą miały tego samego wydźwięku. Dzięki voucherom do HBO GO będziemy mogli zaoszczędzić na dostępie do różnych programów i filmów w różnych językach.

Czytanie książek w ich oryginalnej wersji językowej

Osoby, które lubią wieczorami odpocząć od ekranów i wszelkich dodatkowych hałasów, mogą uczyć się języka poprzez czytanie książek w języku angielskim. Jest to niezawodny sposób pozwalający na poznanie nowego słownictwa czy też sposobu, w jakim użyte są czasy gramatyczne. Chociaż czytanie takiej lektury może nam zająć o wiele więcej czasu niż jego polskiego odpowiednika, to z czasem jest szansa, że cały ten proces będzie przebiegał w podobnym tempie. Angielskojęzyczne książki możemy znaleźć w różnych sklepach, jednak dzięki kodom rabatowym do Empiku znacznie zaoszczędzimy na ich zakupie.

Jest wiele sposób na ciągłe obcowanie z językiem obcym. Pamiętajmy więc, aby wybrać te, które najbardziej nas interesują i sprawią, że poznawanie nowego słownictwa nie będzie dla nas obciążeniem, lecz przyjemnością.

fot. Olya Kobruseva z Pexels