1. Strona główna
  2. Blog
  3. Metody na farbowanie włosów kosmetykami z drogerii: farba, henna, a może toner?

Metody na farbowanie włosów kosmetykami z drogerii: farba, henna, a może toner?

Karolina | 9 września 2021
Metody na farbowanie włosów kosmetykami z drogerii: farba, henna, a może toner?

Zastanawiasz się, jakich produktów użyć, aby wykonać skuteczną i bezpieczną koloryzację? Przedstawiamy zestawienie różnych rodzajów kosmetyków do koloryzacji włosów, prosto z drogerii!

Każda z nas na pewno słyszała o wielu świetnych sposobach na zmianę koloru włosów. Część z nich była bardziej inwazyjna, część mniej. Zazwyczaj sięgamy po produkty drogeryjne, które jeszcze w poprzednich dekadach okryły się złą sławą. Jednakże musimy wziąć pod uwagę rozwój marek kosmetycznych. Większość z nich zmienia składniki stosowane do produkcji szamponów, masek odżywczych czy farb. Dzięki temu pozbyto się silnej chemii na rzecz delikatniejszych substancji.

Jaki typ produktów do farbowania włosów z drogerii warto wybrać?

Zanim przeprowadzimy samodzielną koloryzację włosów, musimy ustalić nasze priorytety. To od nich będzie zależało, jaki rodzaj kosmetyku najlepiej odpowie na nasze potrzeby. Na potrzeby zestawienia wyróżnimy 3 kategorie produktów do farbowania włosów z drogerii. Są to: farby chemiczne (najlepiej bez amoniaku), szamponetki i tonery oraz ziołowe farby naturalne — "henna".

Najlepsze ławo dostępne farby do włosów bez amoniaku

Dla kogo jest koloryzacja farbą drogeryjną? Spodoba się przede wszystkim osobom, które:

  • mają siwe włosy i potrzebują ich całkowitego pokrycia;
  • potrzebują szybkiej, łatwej i stosunkowo niedrogiej metody farbowania;
  • posiadają zdrowe i mocne włosy, których zniszczenia zabiegiem chemicznym będzie można łatwo odbudować.

Koloryzacja farbami drogeryjnymi bez amoniaku nie należy do skomplikowanych. Wystarczy trzymać się instrukcji zawartej w opakowaniu i być wyjątkowo dokładnym. Uzyskany efekt może się nieco różnić od przedstawionego na opakowaniu, lecz nie tak drastycznie, jak np. przy hennie. Warto zaznaczyć, że nie jest to najdroższy zabieg. Ceny farb drogeryjnych wahają się od 10 do nawet 40 zł. Wiele z nich możemy nabyć na regularnie występujących przecenach. Najbardziej opłaca się skorzystać z promocji Drogeria Pigment, podczas której będziemy mogli zaoszczędzić nawet do 30%.

Ważne, aby pamiętać, że uzyskany kolor będzie nam się wypłukiwał w tempie, które jest proporcjonalne do poziomu zniszczenia włosów. Im bardziej uszkodzona łuska włosów (np. po rozjaśnianiu), tym szybciej zniknie pigment. W przypadku włosów naprawdę mocno uszkodzonych, aby uzyskać wymarzony kolor, należy powtórzyć farbowanie nawet kilka razy. Łatwo przewidzieć, że zniszczenie włosów byłoby wówczas praktycznie nieodwracalne, dlatego należy zaopatrzyć się w cierpliwość.

Kogo zainteresuje koloryzacja włosów tonerami?

Kosmetyki do koloryzacji włosów to nie tylko zioła i farby. Są jeszcze tonery i szamponetki w saszetkach (nie mylić z szamponami koloryzującymi). Szamponetki są kosmetykami wielofunkcyjnymi. Można je stosować jako element podtrzymujący kolor. W ten sposób uzyskamy tymczasowy efekt odświeżenia barwy naszych włosów, bez konieczności dodatkowego niszczenia ich struktury. Szamponetki są również świetną opcją dla tych, którzy chcą przetestować, jak się prezentują w innej odsłonie. Dzięki temu, że ich działanie nie jest permanentne, po kilku myciach kolor całkowicie zniknie. Możliwe, że w ten sposób unikniemy jednej z większych katastrof.

Kiedy stosujemy tonery na włosy i jak one działają? Otóż tonery do włosów zazwyczaj są nakładane po rozjaśnianiu, kiedy działanie farby nie jest skuteczne. Tonery są zdecydowanie mniej inwazyjne dla naszych włosów, dzięki czemu nie uszkodzą ich dodatkowo po dekoloryzacji. Ze względu na otwarcie łuski włosa nie utrzymują się krócej od klasycznej farby. Co ciekawe istnieje zdecydowanie więcej wariantów kolorystycznych tonerów niż farb. Są to zarówno kolory naturalne, jak i barwy niewystępujące w przyrodzie. To właśnie za ich pomocą możemy uzyskać fuksję, głęboką zieleń czy lilię. Ich ceny są porównywalne do farb chemicznych i naturalnych. Szeroką ofertę tonerów do włosów znajdziemy w drogeriach. Warto skorzystać z kodu rabatowego Rossmann, dzięki któremu uzyskamy świetnej jakości produkt w bardzo przystępnej cenie.

Naturalne farby do włosów: henna, cassia, indygo i inne zioła

Kontynuując zakupy drogeryjne, warto wybrać się do miejsca oferującego najwięcej produktów naturalnych. Mowa tu oczywiście o specjalnej ofercie promocyjnej Hebe. Obejmuje wszystkie produkty pochodzenia naturalnego, w tym ziołowe farby do włosów. Wśród nowości znajdziemy m.in. Sattvę, za którą jeszcze przez kilka dni zapłacimy nawet 40% mniej.

A z jakiego powodu warto zainwestować w najlepsze ziołowe farby do włosów? Jest ich sporo.

  1. Naturalna koloryzacja włosów nie uszkadza łusek, a sam barwnik utrzymuje się na nich dłużej.
  2. Henna, która jest podstawą wszystkich mieszanek ziołowych do farbowania, pogrubia włosy. Po trzech/czterech zastosowaniach widać wyraźny efekt.
  3. Nakładanie ziół, jest elementem pielęgnacji włosów farbowanych oraz skóry głowy.
  4. Zioła nie tylko nie uczulają skóry głowy, a wręcz ją oczyszczają i wspomagają krążenie.

Dla kogo jest henna do włosów?

Nawet najlepsze farby do włosów nie ukryją zniszczeń po wieloletnich zabiegach termicznych czy chemicznych. Hennie może to się udać pod warunkiem, że włączymy ją do pielęgnacji skóry głowy. Ziołowe farby są bardzo dobrym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy chcą uzyskać ciepły odcień blondu, rudości, ciepłe i chłodne brązy oraz czerń. Trzeba jednak pamiętać, że naturalne produkty koloryzujące wymagają odpowiedniej procedury. Pierwszego dnia przygotowujemy preparat i dopiero po 8-12 godzinach możemy go zaaplikować. Po nałożeniu trzymamy je na głowie 2-3 h, a następnie spłukujemy tylko wodą! Nie wolno myć włosów szamponem ani nakładać na nie żadnej odżywki przez kolejne dwie-trzy doby.Henna nadaje się do włosów naturalnych, wcześniej farbowanych i rozjaśnianych. Ważne, żeby nie utleniać mieszanek z indygo, ponieważ to właśnie one są odpowiedzialne za legendarnie zielone włosy.

Fot. Arturs Budkevics z Pixabay